Blog

My Diary

Orta Yaş Krizi ve Yüz Okuma (#fizyonomi)

Düz kaşlar ve küçük kavisli ucu kalkık burun. Brooke Shields’in yüzüne baktığınızda gördüğünüz bu iki temel nokta hayatını nasıl etkilemiş olabilir ? 

Gelin inceleyelim!

Çok ilginç bir örnek, daha 11 aylıkken bebek model olarak kariyerine adım attığı yazıyor vikipedia’da.

 

Kaşlar bir kişinin düşünce doğası ve zeka özelliklerini yansıtır. Burun ise davranış stratejileri oluşturma özelliklerini yansıtır. 

Örneğimizin kalın düz kaşları mantığı, gerçeklere ve kurallara bağlılığını yansıtmaktadır. Düz kaşlar erken olgunlaşmayı gösterir. Ancak bu kişilik özelliği burun şekliyle açıkça çelişmektedir. Çünkü kalkık bir burun özellikle çocuklarda ebeveynlerin onayını ve övgüsünü alacak şekilde hareket etmeye yönelik davranış stratejilerini yansıtır. Kısa olması ise uzun vadeli hedef ve arzuların netliğinde zayıflığa işaret edecektir. Yani kısa süreli net hedef ve arzuları olan ebeveynini memnun etme eğilimi olan gerçekçi ve mantıksal özellikleri olan birisi var karşımızda.

Çocuk bünyesinin sevgi ve kabul edilmeye yönelik isteklerinin tatmin edilmemiş duyguları Brooke’un biyografisinde kendini göstermektedir. Bir kariyere, ödüle, şöhrete değil aile kurmaya, güvenli bir limana, koca ve çocuğun olduğu basit bir aileye ihtiyacı vardı. Yapımcı ve Senarist Chris Henchy ile evlendiğinde bunu elde eder ve 2 çocuk doğurur.Peki kimin bu kadar şöhrete ihtiyacı vardı ? Annesinin. 

Kaşlarına ve burnuna bakın. Kavisli kaşlar alkışlanma ve beğenilme ihtiyacını yansıtıyor. Burun ile birlikte daha büyük maddi arzulara duyulan bir ihtiyacın işaretlerini taşıyor. Annesi Terry Shields, tanınmayan bir oyuncu. Görünüşe göre kendi hırslarını çocuğu üzerinden tatmin etmek istedi. 11 aylık bebek için kimse sözleşme istemez normal şartlarda. Brooke Vogue kapağına çıkan en genç kız ünvanına sahip. 

 

 

Hayatını okuduğumda annesinin ne kadar baskıcı ve alkolik olduğundan bahsediyor. Annesi sadece kariyerini değil hayatını da kontrol ediyor. İlk evliliğini de annesinin vesayetinden kurtulmak ve ondan kaçmak için yaptığını öğrendim.

Peki ne oldu sonunda ? 

Orta yaş krizleri içimizde biriken çatışmaların yoğunlaştığı bir dönemdir. Daha önce ‘yuttuğumuz’ her şey artık dolu olan içimizde yer bırakmaz ve hayatımızda önemli kararlar alma zamanının geldiğini biliriz. Artık yumuşatmanın, pürüzleri görmezden gelmenin zamanı değil. Özellikle 40 yaş insan hayatı için önemli bir dönüm noktasıdır.  Tüm bastırılmış ve rahatsız edici yaşam dersleri yüzeye çıkar ve eş, çocuk, komşu, iş arkadaşı, akraba gibi tüm ilişki alanlarında etkilerini gösterir.  Bu çatışmanın, içimizdeki yaraların patlamasını beklemek zorunda değiliz. Mecburî bir patlamaya gerek kalmadan kişilik özelliklerimizi daha erken tanıyarak kendi içimizdeki çatışmaları çözebiliriz. 


İçeride nasılsa, dışarıda da öyledir diyor Hermes. 


Brooke’a dönecek olursak. Kaşları aynı ama burnu değişti ve çenesindeki gamze de gitti. Artık birilerinin (annesinin) kendisini övmesine, çocuksu kalıplar içinde kalmasına ihtiyaç duymuyor anlaşılan.  Karar vermek için acele etmesine, bir yerden kaçıp başka bir yangına düşmesine gerek yok. Kendi ihtiyaçları ile annesinin beklentileri arasında sıkışıp kalmıyor artık. 

Brooke’un hayatı hakkında ek bilgi için ve kendisi hakkında anlattıklarını okumak için şu linki ziyaret edebilirsiniz. (https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/magazin/brooke-shields-ve-annesi-42256444)


Mehmet İlhan

Araştırmacı – Yazar

İnsan Tanıma Uzmanı

Mentör


#fizyonomi #yüzokuma #elçizgileri #insantanıma